Drobné opravy a mazlíčci v nemovitosti – jak to ve skutečnosti je?

By 14. 8. 2020 27 srpna, 2020 Pronájem, Pronájem nemovitosti
nářadí - kladivo,šroubovák,kleště

Přečtěte si i další článek k tématu: Zvyšování nájemného a co s neplatiči?

Kdo hradí opravy v pronajímané nemovitosti? 

Velmi často se mě pronajímatelé ptají, jak to vlastně chodí s opravami v bytech, které pronajímají. Co mají za povinnost hradit oni a zda jsou opravy, které si má hradit sám jejich nájemce. Ve zkratce jsem Vám tu popsal, jak to ve skutečnosti je a jaké opravy by měl hradit pronajímatel a jaké jejich nájemník/ni.

Často si nájemníci myslí, že za opravy v pronajaté nemovitosti nic neplatí, opak je však pravdou. Nájemce má povinnost si běžné opravy malého charakteru hradit ze svého. Výše těchto drobných oprav je stanovena velikostí bytu a limitem 100kč/m2. Jedná se o opravy, které vznikají běžným používáním bytu např.: utržené splachovadlo na toaletě.

Jsou situace, kdy může být i větší oprava požadována po nájemníkovi – pokud nájemce, nebo někdo z domácnosti způsobil škodu úmyslně, nebo v případě toho, že něco zanedbal (netopil, nevětral – objevila se plíseň). V těchto případech by měl opravu řešit nájemník, protože svým konáním poškozuje věc pronajímatele.

Jakékoli větší opravy nese na bedrech vždy pronajímatel, který musí vše udržovat v dohodnutém stavu, tak aby to nájemníkovi mohlo řádně sloužit. Pronajímatel by také měl mít vždy nemovitost dobře pojištěnou. Od nájemce je možné požadovat, aby si pojistil své vnesené věci pro případ škody.

 

Mazlíčci 

A co mazlíčci, můžete je ve Vaší nemovitosti zakázat chovat a nebo ne? Co když si ho tam pořídí nájemník bez Vašeho souhlasu, máte právo ho v takovém případě vyhodit z nemovitosti?

Podle zákona má nájemce bytu na svého zvířecího druha nárok, není možné mu toto konání zakazovat v případě, že zvíře nenarušuje komfort ostatních obyvatel v domě (například neúnosným zápachem, není agresivní vůči ostatním obyvatelům domu atd…) Anebo se nejedná o zvíře, které se k chovu v takových prostorech nehodí.

Naprostá většina pronajímatelů si ve svých nemovitostech zvíře nepřeje. Mají obavy, že zvíře nemovitost a její vybavení poškodí a jedná se o atribut, který často i dobrého nájemce vyřadí z bližšího výběru. Každý pronajímatel má právo se rozhodnout, zda nájemce s mazlíčkem do nemovitosti vezme. Komplikovanější je to tehdy, když si nájemce zvíře pořídí mazlíčka až po nástupu do nájmu, vis. výše.

,,Pronajímatel má také zákonné právo na zvýšení nákladů na údržbu domu, který chov tohoto zvířete vyvolá.“

Online odhad

 tržní ceny nemovitosti

Zdeněk Alinč | 775 448 133‬ | zdenek.alinc@hmct.cz

Uvažujete o prodeji nemovitost a nejste si jisti s učením ceny? 

 

Začněte tím správným krokem.

Spočítejte si nezávazně a ZDARMA tržní cenu Vaší nemovitosti.

 

5let     prodávám nemovitosti

200+   zobchodovaných