Koronavirus v realitách – čas pro připravené!

By Březen 25, 2020 Prodej, Zvláštnosti

Ať už se zdá že tento virus přináší do celého světa jen zlo, tak některé segmenty včetně toho nemovitostního, bude bezesporu ,,uzdravovat“.

 Poslední roky je trh s realitami doslova napnutý v základech, ceny pozemků, bytů i domů se pro mnoho lidí stali doslova nedosažitelné. Zdravá ekonomika, nízká nezaměstnanost a touha lidí po vlastním bydlení vyhnala ceny nemovitostí do závratných výšek.

 S příchodem této krize nikdo netuší, co se s nemovitostmi bude dít. Vše závisí na mnoha faktorech a doby, kdy se ekonomika v ČR dokáže uzdravit. Už na začátku této krize začali být lidé více obezřetní a začali se bát větších závazků (jako jsou hypotéky, nebo větší investice do nemovitostí).

 Ty prozíravější příchod očekávali a někteří v něj doslova ,,doufali“ . Trh s nemovitostmi se pro lidí, kteří se investováním do nich živí stal už nezajímavý a rychlí zisk v tomto segmentu už nebyl téměř možný.

 Trh s nemovitostmi v zahraničí například v Číně se uzdravil velmi rychle a vrací se pomalu do svého normálu, trh s pozemky se v prvním březnovém týdnu vrátil z 80% ke svému optimu a k 11.březnu se trh s nemovitostmi stáhl meziročně o 11%. Nicméně se jedná o zemi, která dokázala virus i obnovu průmyslu spustit velmi rychle.

 Můžeme očekávat stejný průběh i u nás? Osobně si myslím že nikoliv a obnova zde potrvá daleko delší dobu.

 Banky nyní drží tříměsíční ochranou ruku nad splátkami hypotéčních a spotřebitelských úvěrů, ale co se bude dít pak? V ,,bezstarostné době 2018-2019 si mnoho klientů nabralo úvěry s vidinou jisté práce a nízkými úroky. Pokud se krize prohloubí, dotkne se určitě i mnohým z nich a prověří připravenost spotřebitelů a jejich finanční gramotnost i co se týče např. velikosti úspor.

 Bohužel se pak stane to, že spousta lidí přijde o schopnost splácet vlastní hypotéky a přijdou na řadu spekulanti s realitami, kteří budou připraveni na tuto vzniklou situaci velmi rychle reagovat a nemovitosti dobře nakoupit.

 Naopak pro nové zájemce na vlastní bydlení je to v příštích měsících určitá šance nakoupit za zajímavějších podmínek, než je tomu doposud. Ekonomiku to v tomto ohledu jednoznačně ,,uzdraví“ a ti co si vlastní bydlení doposud nemohli dovolit mají šanci na nový začátek.

 Majitelům nemovitostí, kteří nyní uvažují o prodeji a nebo vědí, že v následujících měsících by se mohli dostat do špatné finanční situace doporučuji prodat nyní, dokud můžou prodat své nemovitosti  za dobrých finančních podmínek a nečekat do posledního okamžiku, kdy může dojít k velkému poklesu cen a i neschopnosti splácet své závazky.

 

Zanechte komentář